Press "Enter" to skip to content

Pavol Viecha

Režisér Pavol Viecha

Web: pavolviecha.com

Pavol Viecha (1996) absolvoval divadelnú réžiu na divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave pod vedením prof. Ľubomíra Vajdičku a v súčasnosti pokračuje na VŠMU v doktorandskom štúdiu. Réžii sa venuje v profesionálnom, ale aj ochotníckom kontexte. Jeho inscenácia Pojednávanie vo veci Genezis získala v roku 2015 Cenu za umelecký čin roka na Scénickej žatve a reprezentovala našu krajinu na festivaloch v Monaku, Čiernej Hore, Česku a v Kanade. Výnimočné projekty sa s jeho menom viažu od prvých študentských inscenácií. Napríklad autorský projekt Faust, ktorý spájal divadelnú a bábkarskú fakultu a reprezentoval tvorbu VŠMU na festivale Pražské Quadriennale, či študentská inscenácia Myseľ (pozvaná na festival Dotyky a spojenia).

Dosiaľ poslednými inscenáciami Pavla Viechu boli opera Favoritka pripravená pre Štátnu operu Banská Bystrica, Kreutzerova sonáta / Čia vina? režírovaná v Mestskom divadle Žilina, či autorská komédia RIDDIKULUS!, ktorá vychádza zo svetového fenoménu Harry Potter. 

Režijne a scenáristicky sa venuje aj televíznej tvorbe (projekt KKTV pre internetovú platformu Mall.tv), či hudbe – je gitaristom kapely O gadže bašaven, ktorá sa zameriava na rómsku hudbu a folklór.

S divadlom Zrakáč spolupracuje od roku 2018. Všetkých „zrakáčov“ považuje za výsostne bezočivých ľudí.

Réžia v divadle Zrakáč

  • Ste medzi nami (2019)
  • Čaj u pána senátora (2022)

foto: Andrej Majerčík