Press "Enter" to skip to content

Študentove šibalstvá

Voľne spracovaná renesančná komédia na motívy moralít Hansa Sachsa, v úprave režiséra Jozefa Pražmáriho, v ktorej sa jej autor vysmieva z ľudských nerestí ako nevera, naivita, chamtivosť, hlúposť na postavách skúpych sedliakov, ktorých navštívi prefíkaný študent. Hra Študentove šibalstvá bola premierovaná v apríli 2012.

Postavy komédie rozprávajú viazaným ľudovým 10-slabičným veršom. Tri príbehy dohromady spája túlavý študent a predstavenie vedie principál súboru. Študent a principál predstavujú podoby norimberského obuvníka Hansa Sachsa, ako sa to v priebehu inscenácie divák dozvie. Herci hrajú v dobových kostýmoch, v ktorých je identifikovateľná súčasnosť tváre hercov. Tváre hercov kryjú masky presne tak, ako to bolo v renesančnom jarmočnom divadle. Majú nielen estetizujúci význam, pretože v inscenácii ide o „nakúkanie“ pod spoločenské masky, ktoré všetci nosíme tak v minulosti, ako i dnes. V inscenácii je jednou z hlavných tém vzťah muža a ženy. Herecké schopnosti súboru, ktorý sa rozrástol na 12 členov, sa oproti prvej inscenácii rozšírili. Všetci spievajú a tancujú. Oproti divadelnej inscenácii Rómeo a Júlia 2010 hrajú opačné typy, aby sa rozšíril ich herecký záber. Ich prejav je výrazne štylizovaný.

Hudbu do hry Študentove šibalstvá skomponovala Kristína Prekopová, za text zodpovedá Jozef Pražmári. Piesne naspieval Jakub Gabriel:

Obsadenie:
Študent: Jakub Gabriel
Sachs, principál, úžerník: Jozef Pražmári / Andrej Svetko
Prvá sedliačka: Kristína Prekopová
Prvý sedliak: Marek Hlina
Druhá sedliačka: Daniela Macková
Druhý sedliak: Peter Zbranek / Peter Janotka
Tretia sedliačka: Silvia Milošovičová / Eva Barániková
Tretí sedliak: Peter Gombárik
Dedinčan: Peter Janotka / Peter Zbranek
Dedinčanka: Eva Barániková / Silvia Milošovičová

Réžia: Jozef Pražmári
Hudba: Kristína Prekopová
Scéna, kostýmy, masky: Jozef Pražmári
Plagát: Jaro Daubrava
Reklamný videoklip: Henrich Bródy
Realizačná spolupráca: Jaro Daubrava, Miro Daubrava, Zita Kollárová
Svetlá: Marek Korintuš, Aljaž Veličkí
Zvuk: Ľuboš Holík, Martin Majoroš